Prawidłowa depilacja paznokci: jak dbać?

Każdego dnia, przeciętna kobieta spędza około 43 minuty przed lustrem. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że jest to cztery razy więcej, aniżeli ma miejsce to w przypadku mężczyzn.

Atrakcyjność definiowana jest przez wiele rzeczy. Wpływ na nią ma to jak się ubieramy, jak się zachowujemy i przede wszystkim – jak wyglądamy.

Codzienny make-up, pielęgnacja i układanie włosów to jednak spore wyzwanie. Mało tego, sporo więcej uwagi Panie przykładają do swoich paznokci. Manicure i pedicure to zabiegi obowiązkowe, choć nierealizowane każdego dnia. Pielęgnacja paznokci jest bardzo istotna. Wszak, zadbane, odpowiednio przypiłowane i pomalowane paznokcie to domena atrakcyjności. Mają ogromny wpływ na wizerunek kobiety.

Jak dbać o paznokcie?

Kluczem do sukcesu jest prawidłowa pielęgnacja paznokci. Nie wystarczy bowiem pomalować, przyciąć i zapomnieć. Paznokcie wymagają zdecydowanie większej uwagi, aniżeli mogłoby to się nam wydawać.

Aby były mocne, niełamliwe i nie kruche – musimy bezwzględnie zadbać o prawidłowe ich odżywienie. W tym celu, warto zastosować odżywki w formie lakierów. Mają one charakter regenerujący, wzmacniający i nawilżający. Ograniczają łamliwość, poprawiają kolor płytki i przyśpieszają wzrost paznokci.

Co ważne, kluczowa jest również nasza dieta. Jej bogactwo w cynk oraz biotynę jest kluczowe dla szybkiego wzrostu paznokci oraz ich twardości.

Dlaczego nie powinnaś bezustannie zmieniać koloru paznokci?

Pomalowane paznokcie to bardzo częsty widok u zadbanej kobiety. Niestety, to niekoniecznie wskazany proces. Wszak, bezustanne malowanie paznokci wymusza na nas korzystanie z rozpuszczalników (w celu ściągnięcia starego koloru), co odbija się negatywnie na kondycji skórej oraz płytki paznokcia.

Nakładanie lakieru hybrydowego lub tradycyjnego na paznokcie to norma. Niemal każda kobieta uskutecznia ten proces. Niektóre jednak nadużywają go i praktycznie nie pozwalają odpocząć płytce od nakładanych substancji.

Płytka ulega degradacji nie od samej farby, a od ściągania lakieru (szczególnie w przypadku ściągania lakieru hybrydowego paznokieć narażony jest na uszkodzenia).

Niezwykle ważna ochrona

Paznokcie bezwzględnie należy chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Degradacji ulegają najczęściej na skutek kontaktu z silnymi detergentami. Dlatego też, zaleca się podczas sprzątania używać rękawiczek ochronnych.

Warto również ograniczyć ekspozycję paznokci na słońce (nadmierne przesuszanie) czy korzystanie z basenu (chlor negatywnie wpływa na kondycję płytki).

Odżywianie paznokci

Niezwykle ważnym procesem jest odżywianie paznokci. Procesów ów należy realizować zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz.

Odżywianie od wewnątrz polega przede wszystkim na suplementacji biotyny, minerałów i witamin. Pełnowartościowość diety jest gwarancją braku łamliwości i kruchości paznokci.

Z kolei odżywianie od zewnątrz odbywać się może na kilka sposobów. Najpowszechniejszym rozwiązaniem są odżywki w formie lakierów. Mogą mieć charakter: regenerujący, nawilżający i wzmacniający.

Ponadto, zastosowanie znajdują domowe rozwiązania, tj.: maseczki z oliwy, maseczki jajkowe czy maseczki z soku z cytryny.

Przycinaj, piłuj, dbaj.

Aby zapobiec nadmiernej łamliwości paznokcie należy regularnie przycinać. Co jasne – im są dłuższe, tym bardziej podatne na złamania. Warto paznokcie piłować na owalne kształty, gdyż to ograniczy ich łamliwość.

Pielęgnacja powinna mieć charakter regularny, gdyż efekty nie pojawiają się z dnia na dzień. Odbudowa zniszczonych paznokci może potrwać niekiedy nawet kilka tygodni.