Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny i profilaktyka

Czy wiesz, że nawet co trzeci Polak boryka się z nadmiernym wypadaniem włosów. Według raportów, które opublikowali naukowcy z Kanady, jesteśmy 8. krajem na świecie pod względem ilości łysiejących osób. Jak przekonują badacze, wpływ na łysienie ma szereg różnych czynników. Nie bez znaczenia jest demografia. Wszak, to właśnie Europejczycy najczęściej borykają się z wypadaniem włosów.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Wypadanie włosów to niepożądany proces, który najczęściej dosięga osoby dorosłe. Najczęściej, borykamy się z łysieniem androgenowym, zwanym również łysieniem typu męskiego. Nie oznacza to jednak, że borykają się z nim tylko i wyłącznie mężczyźni.

Głowną przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT).

Najczęściej choroba jest uwarunkowana genetycznie, ale w coraz większej ilości przypadków – wpływ na pojawienie się łysienia androgenowego mają również inne czynniki. W szczególności, łysienie o podłożu androgenowym może być spowodowane:

 • niewłaściwymi nawykami żywieniowymi

 • niezdrowym trybem życia

Przy tym, warto zauważyć, że wypadanie włosów w nadmiernej ilościach często jest efektem nieprawidłowej pielęgnacji i stylizacji włosów.

Prócz łysienia androgenowego wyróżnia się również: łysienie w przebiegu chemioterapii; łysienie plackowate; łysienie androgenowe; łysienie bliznowaciejące; łysienie telogenowe; łysienie całkowite; trichotillomania; łysienie okresowe; łysienie poporodowe; łysienie pospolite; łysienie neurotyczne; łysienie anagenowe; łysienie dziedziczne; łysienie wężykowate; łysienie plackowate rzekome; łysienie u dzieci; łysienie męskie; łysienie rozlane; łysienie dynamiczne; łysienie dyfuzyjne.

Jak zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów?

Nadmierne wypadanie włosów to defekt, który jest prawdziwym utrapieniem kobiet. Mężczyźni zdecydowanie lepiej radzą sobie z tym problemem, gdyż tzw. „łysina” jest powszechnie akceptowana. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że zdecydowanie częściej profilaktycznymi rozwiązaniami zainteresowane są kobiety.

Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że jednym z czynników ograniczających ryzyko nadmiernego wypadania włosów jest po prostu zdrowy tryb życia, a konkretniej:

 1. Zbilansowana, pełnowartościowa, urozmaicona i zdrowa dieta.

 2. Regularna aktywność fizyczna.

 3. Regularny rytm dobowy (stałe pory snu).

 4. Relaks jako czynnik ograniczający stres.

Idąc dalej, warto wiedzieć, że często za nadmierne wypadanie włosów odpowiada nieprawidłowa pielęgnacja włosów. Rozumiemy przez to:

 1. Stosowanie niskiej jakości kosmetyków.

 2. Zbyt częsta stylizacja włosów.

 3. Nadmierne wykorzystywanie stylizatorów cieplnych.

 4. Niedostosowanie kosmetyków do typu włosów.

 5. Brak dodatkowego wsparcia dla włosów (niewykorzystywanie odżywek, masek, olejów).

Dlatego też, jeśli Twoje włosy zaczęły nadmiernie wypadać – w pierwszej kolejności zorientuj się (najlepiej przy pomocy specjalisty – trychologa), czy aby na pewno wykorzystujesz właściwe kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji włosa.

Jak zahamować wypadanie włosów i stymulować porost nowych włosów?

Póki co, medycyna nie oferuje uniwersalnego rozwiązania, które można stosować przy leczeniu nadmiernego wypadania włosów. Owszem, istnieją środki, które potrafią zahamować wypadanie włosów i stymulować porost nowych, ale nie są skuteczne w każdym z przypadków.

Obecnie, w leczeniu łysienia kluczowy wydaje się wywiad przeprowadzony przez lekarza. Na podstawie obserwacji, może ocenić typ łysienia, a na podstawie wywiadu – jego ewentualną przyczynę. W zależności do niej – wdraża się konkretne leczenie.

Warto przy tym zauważyć, że coraz popularniejszym rozwiązaniem na wypadanie włosów są suplementy diety i szampony. Zwykle bazują one na naturalnych substancjach i minodyksylu. Jedną z najlepszych propozycji na rynku są tabletki Profolan.

W każdym razie, zalecamy wykorzystywać wiedzę lekarzy i konsultować problemy bezpośrednio z nimi. Leczenie łysienia „na własną rękę” może bowiem być nieefektywne.