5 sprawdzonych metod na prowadzenie zdrowego stylu życia

XXI wiek i postęp cywilizacyjny doprowadza wielu ludzi do zautomatyzowania swojego życia. Co zrobić, aby zmienić tryb życia na zdrowszy? Poznaj pięć sprawdzonych metod.

Po pierwsze: zacznij od diety

Zdrowe odżywianie to podstawa. Dieta powinna być regularna i odpowiednio zbilansowana. Musimy definitywnie zrezygnować ze wszelkiego rodzaju fast-foodów, słodkich napojów gazowanych, słodyczy oraz genetycznie modyfikowanej żywności. Istotnym elementem zdrowego odżywiania jest również regularność – posiłki należy konsumować o tych samych porach, najlepiej w równych odstępach czasu. Warto również zadbać o to, aby dieta była pozbawiona niezdrowych tłuszczów i cukrów prostych.

Po drugie: zadbaj o aktywność fizyczną

Mała ilość ruchu przyczynia się do występowania otyłości i osłabienia kondycji psychicznej i fizycznej organizmu. Według WHO, należy ćwiczyć codziennie minimum 45 minut, aby utrzymać kondycję organizmu na najwyższym poziomie. Trening powinna cechować średnia intensywność i ogólnorozwojowość. Forma aktywności fizycznej jest w pełni dowolna. Doskonale sprawdzą się wszelkie ćwiczenia aerobowe i siłowe.

Po trzecie: uzupełnij dietę

Zdrowa dieta to nie wszystko. Bardzo ważnym jest również to, aby dostarczać wszelkiego rodzaju minerały i witaminy w postaci suplementów diet. Co więcej, warto stosować środki pozwalające oczyszczać organizm (np. błonnik witalny) oraz odkwaszać (np. spirulina, chlorella). Stosowanie suplementów diety powinno być zależne od generowanych potrzeb. Należy zweryfikować wszelkie niedobory i tak uzupełnić dietę, by była ona zdrowa i pełnowartościowa.

Po czwarte: zrelaksuj się

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak istotnym elementem zdrowego trybu życia jest relaks. Wszak, to właśnie za jego sprawą dochodzi do eliminacji czynników stresogennych. Codzienny relaks jest zatem konieczny, jeśli chcemy wyzbyć się negatywnych skutków stresu. W każdym z przypadków relaks będzie wyglądał inaczej. Dla jednych najlepszym sposobem na równowagę psychiczno-fizyczną jest dobra książka, dla innych gra w piłkę nożną, a jeszcze dla innych praktyka jogi.

Po piąte: regularna regeneracja

Sen to niezwykle ważny element naszego życia. Pozwala nie tylko na regenerację fizyczną organizmu, ale także na regenerację psychiczną. Bezwzględnie należy zagwarantować organizmowi około 6 godzin snu dziennie. Istotne jest również to, aby spać o stałych porach. Sen to czynnik mający wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Wysypiając się – mamy zdecydowanie więcej energii, zapału do pracy oraz cieszymy się zdecydowanie lepszym samopoczuciem. Pamiętaj, że wszelkie zmiany należy wprowadzać powoli i stopniowo. Zbyt radykalna metamorfoza może przynieść efekty odwrotne od oczekiwanych. Bądź również świadom, że efekty zdrowego trybu życia nie następują natychmiastowo. Nie mniej jednak, efekty z całą pewnością się pojawią. Warto mieć jednak świadomość by o zdrowy tryb życia dbać w sposób kompleksowy.